حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

میکروپلاستیک‌ها به منابع آب زیرزمینی نفوذ می‌کنند

1280px Texaco in Ecuador

اندازه فونت:

برای نخستین بار میکروپلاستیک در سفره‌های آب موجود در سنگ‌های آهکی شناسایی شد. سفره‌های زیرزمینی منبعی برای تامین 25 درصد آب شرب ساکنین زمین هستند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از رویترز، محققان دانشگاه ایلینویز، فیبرهای میکروپلاستیک را با مجموعه‌ای از داروها و مواد آلاینده خانگی در دو سفره آب زیرزمینی در ایلینویز آمریکا کشف کردند.

پلاستیک در طبیعت به شکل ذرات میکروسکوپی تجزیه می‌شود و عملکردی مانند اسفنج دارد و میکروب‌ها و مواد آلاینده را جذب می‌کند. آب‌های زیرزمینی از بین حفره‌ها و شکاف‌های موجود در سنگ آهک جاری شده و بعضی اوقات ضایعات و لجن جاده‌ها و زمین‌های کشاورزی را به سفره‌های زیرزمینی می‌برند.

محققان 17 نمونه از آب‌های زیرزمینی در چاه‌ها و چشمه‌ها را گردآوری کردند، 11 نمونه از اینها به یک سفره زیرزمینی در منطقه مسکونی در سن لوئیس و 6 نمونه از مناطق روستایی جنوب غربی ایلینویز گرفته شده است. در این تحقیقات مشخص شد که 16 نمونه از آب‌ها حاوی میکروپلاستیک هستند و غلظت میکروپلاستیک در نمونه‌ها حداکثر به 15.2 ذره در لیتر می‌رسد. محققان اعلام کردند که میزان آلودگی نمونه آب‌های زیرزمینی با میزان آلودگی آب رودخانه‌ها و جریان‌های آب سطحی در شیکاگو برابر است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین