حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فیلیپین زباله‌های کانادا را پس می‌فرستد

40638966 401

اندازه فونت:

در مناقشه بر سر بیش از ۱۳۰۰ تن پسماند از کانادا، فیلیپین اعلام کرده، زباله‌ها را به کانادا بازپس ‌می‌فرستد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، دولت کانادا ابتدا از پس گرفتن این محموله خودداری می‌کرد. جنوب شرق آسیا با مشکل پسماندهای جهان دست به گریبان است.

دولت فیلیپین پس از ماه‌ها کشمکش دیپلماتیک، یک کشتی با ۶۹ کانتینر زباله را به کانادا برگرداند. کانادا زمان زیادی از پس گرفتن بیش از ۱۳۰۰ تن زباله که در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ به فلیپین ارسال شده‌بودند، خودداری می‌کرد.

کشتی باری "ام وی باواریا" قرار است تا پایان ماه ژوئن با بار زباله‌اش به ونکوور برسد.

فیلیپین می‌گوید، این پسماندها به غلط، به عنوان زباله‌های پلاستیکی قابل بازیافت نشانه‌گذاری شده بودند اما در واقع در کنار بطری‌ها و کیسه‌های پلاستیکی، کاغذ و پسماند‌های خانگی مثل پوشک‌های استفاده شده هم در میان این پسماندها بوده‌اند.

دولت کانادا سال‌ها از بازپس‌گیری این محموله خودداری می‌کرد با این توجیه که این معامله‌ای خصوصی بین یک شرکت کانادایی و فیلیپین بوده است.

 در ماه‌های گذشته مناقشه بر سر این مسئله، میان کانادا و فیلیپین شدت گرفت. رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین، در ماه آوریل کانادا را تهدید به "جنگ" کرد و این کشور سفیر خود را از کانادا فراخواند. در پی شدت گرفتن تنش، کانادا اعلام کرد، حاضر است محموله را بازپس بگیرد اما مهلت اعلام شده از سوی فیلیپین را نمی‌پذیرد. در نهایت دوترته هفته گذشته دستور بازگشت محموله را صادر کرد.

فیلیپین تنها کشور جنوب آسیا نیست که پسماند‌های کشورهای صنعتی را می‌پذیرد. چین هم مدت زمان زیادی بخش عظیمی از زباله‌های پلاستیکی را برای بازیافت، وارد می‌کرد. این کشور اما سال گذشته اعلام کرد به منظور بهبود شرایط زیست‌محیطی در این کشور، دیگر قصد بازیافت زباله‌های پلاستیکی وارداتی از دیگر کشورها را ندارد. از آن زمان تاکنون، کشورهای جنوب شرق آسیا مقصد محموله‌های بزرگ زباله‌های پلاستیکی از دیگر کشورها شده‌اند. 

در این میان اما جنبشی شکل گرفته که هدفش جلوگیری از تبدیل شدن جنوب شرق آسیا به مکانی برای تخلیه زباله جهان است. مالزی کمی پیش اعلام کرد، دست کم ۳۰۰۰ تن پسماند پلاستیکی دسته‌بندی نشده را به کشورهایی چون استرالیا، بنگلادش، کاناداز چین، ژاپن، عربستان سعودی و آمریکا بازپس می‌فرستد.

بر پایه اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، هر ساله تقریبا ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود. پای بخش بزرگی از این پلاستیک یا به مکان‌های جمع‌آوری زباله باز می‌شود یا به دریاها.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین