حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

عکس خیره‌کننده‌ای که ذوب یخ در گرینلند را نشان می‌دهد

greenlanddogsice

اندازه فونت:

یک دسته سگ درحالی که سورتمه‌ای را پشت سر خود می‌کشند به سوی رشته کوهی دوردست در شمال غربی گرینلند در حرکتند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این تصویر فریبنده ممکن است عادی به نظر برسد، اما آنچه در زیر پای سگ‌هاست - یک تالاب آبی رنگ درخشان - به هیچ وجه عادی نیست.

با این حال هفته پیش دمای هوا در گرینلند خیلی بالاتر از حد معمول بود که باعث ذوب نیمی از لایه یخی سطح شد. این گرما به لایه یخی پوشاننده دریا هم سرایت کرد و باعث ذوب سطح آن شد، همان چیزی که در عکس می‌بینیم.

استفان اولسن، دانشمند علوم اقلیمی در موسسه هواشناسی دانمارک، این عکس را روز ۱۳ ژوئن هنگامی که گرمای هوا به اوج رسیده بود گرفت. گرینلند یک جزیره خودمختار وابسته به دانمارک است.

اولسن و تیمش درحال جمع آوری تجهیزات از یک ایستگاه هواشناسی در ناحیه "اینگلفیلد فی یور" بودند. اما هنگام عبور از لایه یخی سطح دریا که قطر آن یک متر و ۲۰ سانتیمتر است، آب زیر پایشان را گرفت.

راسموس تونبو همکار اولسن در توییتی با به اشتراک گذاشتن این عکس گفت که این ناشی از "ذوب سریع" یخ بود.

مارتین استندل، محقق ارشد این موسسه گفت از آنجا که یخ فشرده است و ترکی روی آن دیده نمی‌شود، عکس مزبور این تصور را پدید می‌آورد که سگ‌ها درحال راه رفتن روی آب هستند.

تخمین زده می‌شود که در آن روز، معادل دو میلیارد تن یخ در گرینلند ذوب شده باشد. بنابه گزارش‌ها دمای هوا در آن روز حدود ۲۲ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای عادی ناحیه بود، به طوری که آن روز دما در روستای کاناک در آن مجاورت به ۱۷.۳ درجه سانتیگراد رسید.

عکس اولسن انعکاس وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشت که باعث نگرانی در مورد ابعاد این ذوب و علل آن شده است.

ذوب لایه یخی گرینلند پدیده ای سالانه است که اغلب از ماه ژوئن شروع می‌شود و تا اوت ادامه می‌یابد. در ماه‌های تابستان - معمولا ژوئیه - این ذوب به اوج می‌رسد. با این حال کارشناسان اقلیم شناسی می‌گویند این ذوب امسال زود اتفاق افتاده است.

ویلیام کولگان محقق ارشد در موسسه پیمایش زمین شناسی دانمارک و گرینلند گفت: "ذوب این همه یخ به این زودی خیلی غیرعادی است. این در شرایط خیلی نادری اتفاق می افتد اما این شرایط به تدریج در حال عادی‌تر شدن است."

او ذوب اخیر را با سال ۲۰۱۲ مقایسه کرد، زمانی که ذوب بی سابقه لایه یخی گرینلند ثبت شد. او گفت دو عامل هست که در هر دو مورد علت ذوب گسترده بوده است.

یکی فشار بالای هوا بر فراز گرینلند است که هوا را گرم می‌کند. دیگری هوای صاف و بارش کم برف است که باعث برخورد مستقیم اشعه نور خورشید به سطح یخی می‌شود.

کولگان گفت که گرمایش زمین نقشی "خیلی مهم" در این گونه رویدادها دارد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین