حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

شتاب در روند ذوب یخ‌های گرینلند

yakhghotbi

اندازه فونت:

سرعت ذوب یخ‌های گرینلند نسبت به دهه ۱۹۹۰ هفت برابر شده است. این نتیجه گیری تیمی بین‌المللی از متخصصان علوم قطبی است که کلیه مشاهدات ماهواره ای یک دوره ۲۶ ساله را بررسی و تحلیل کرده اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از سی ان ان، به گفته آنها تاثیر ذوب یخ های گرینلند بر بالا آمدن سطح دریاها هم اکنون تابع سناریویی است که در گذشته حالتی بدبینانه قلمداد می‌شد.

این بدان معنی است که تا پایان قرن می توان انتظار داشت سطح آب دریاها فقط در اثر ذوب یخ های این منطقه ۷ سانتیمتر بالا بیاید.

به این ترتیب میلیون ها نفر دیگر بر شمار کسانی که به دلیل زندگی در مناطق پست تر ساحلی در معرض خطر سیل هستند افزوده می شود.

تخمین زده می شود که امروز تقریبا یک میلیارد نفر در ارتفاعی کمتر از ده متر نسبت به بالاترین حد جاری مد (مقابل جزر) زندگی می کنند. این شامل ۲۵۰ میلیون نفر است که در ارتفاع کمتر از یک متری مد زندگی می کنند.

پروفسور اندی شپرد از دانشگاه لیدز گفت: "فرمول ساده این است که در اطراف سیاره، در ازای هر یک سانتیمتری که آب دریاها بالا می آید، شش میلیون نفر دیگر در معرض سیل قرار می گیرند. پس وقتی صحبت از افزایش یک سانتیمتری سطح اب است، اینطور نیست که بی تاثیر باشد."

او از محققان "ایمبی" (Ice Sheet Mass Balance Inter-comparison Exercise) است که کنسرسیومی متشکل ۸۹ کارشناس علوم قطبی از ۵۰ سازمان بین المللی است.

این گروه داده های ۱۱ ماموریت ماهواره ای از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۸ را از نو تحلیل کرده است. این ماهواره ها ضخامت، جابجایی و گرانش صفحات یخی گرینلند که متغیر است را اندازه می گرفتند. تیم "ایمبی" مشاهدات خود را با تازه ترین مدل های آب و هوایی و اقلیمی ترکیب کرده است.

این جامع ترین تصویری است که تا امروز از چگونگی تاثیر گرفتن گرینلند از روند گرم شدن سریع قطب به دست آمده. دمای گرینلند فقط در یک دهه اخیر ۰.۷۵ درجه سانتیگراد بالا رفته است.

ارزیابی این گروه نشان می دهد که در دوره مورد مطالعه ۳.۸ تریلیون تن یخ در گرینلند ذوب شده است، که معادل افزایش ۱۰.۶ میلیمتری سطح کل دریاهاست. به علاوه این تیم شاهد شتاب گرفتن روند ذوب یخ بوده است.

درحالی که در اوایل دهه ۱۹۹۰، میزان ذوب یخ ها معادل حدودا یک میلیمتر در دهه بود، اکنون تقریبا ۷ میلیمتر در دهه است.

گرینلند اکنون سالانه به طور میانگین حدود ۲۵۰ میلیارد تن یخ از دست می دهد، روندی که امسال به دلیل گرمای استثنایی تشدید شده است.

نویسندگان می گویند امسال دمای شهر ساحلی ایلولیسات از ۲۰ درجه سانتیگراد بالاتر رفت و حتی دمای داخل صفحه یخی منطقه در گرمترین نقطه به حدود صفر رسید. به گفته نویسندگان مطالعه میزان ذوب یخ ها امسال حدود ۳۷۰ میلیارد تن بود.

نتایج تحلیل گروه "ایمبی" در نشریه نیچر چاپ شده است. این گزارش عمدا همزمان با گردهمایی اقلیمی "سی او پی" که در مادرید در جریان است و گردهمایی دانشمندان ممتاز علوم زمین در نشست سالانه انجمن ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو منتشر شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین