حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

داده‌های قدیمی آب و هوایی چه کمکی به درک تغییرات اقلیمی می‌کند؟

808x454 cmsv2 0a2fa82f 7e7b 5b7e 83d9 58614317d471 4416334

اندازه فونت:

این برنامه تغییرات آب و هوایی یورونیوز به بررسی اسناد قدیمی در زمینه ثبت آب و هوا و تأثیر آنها در درک بهتر از پدیده تغییرات آب و هوایی می‌پردازد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از یورونیوز، در این برنامه خواهیم دید که داده‌های تاریخی آب و هوا چه کمکی به درک تغییرات اقلیمی امروز می‌‌کند. داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد که پارسال با بیش از ۲/۱ درجه بالاتر از میانگین دمای عصر پیشاصنعتی گرمترین سال ثبت شدهٔ اروپا بوده است.

موج گرما رکورد دمای تابستانی را در غرب اروپا شکست، رکوردهای ۷/۳۸ درجه در بریتانیا، ۶/۴۲ در آلمان و ۴۶ درجه در جنوب فرانسه ثبت شد و همچنین رکوردهایی در لوگزامبورگ، بلژیک و هلند شکست.

اگر به نقشه میانگین دمای سیاره نگاه کنیم، می‌بینیم که پارسال دومین سال گرم کُره زمین بوده و تمامی نقاط سرخ‌رنگ روی نقشه جاهایی را نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ گرمتر از حد میانگین بوده‌اند.

در شمال کانادا دما سردتر از معمول بود و دما در آلاسکا و قطب شمال بسیار گرمتر از پیش بوده است.

اما این برای دهه‌ پیش رو به چه معناست؟

پرفسور "پیتر ترون" استاد دانشگاه مِی‌نوت ایرلند در این زمینه می‌گوید: ؛سال‌های گرم دارند گرمتر می‌شوند و سال‌های سرد هم دارند گرمتر می‌شوند، همه‌چیز در حال تغییر است و پژوهش‌های جالبی منتشر شده که نشان می‌دهد دمایی که مثلا در اوایل سال ۲۰۰۰ معمولی بود در سال‌های ۲۰۳۰ و ۲۰۵۰ سرد تلقی خواهد شد و چیزی که به شکل نامعمول گرم تلقی می‌شد بعدها عادی به حساب می‌آيد پس همه‌چیز به شکل خزنده و قطعی بالا می‌رود."

داده‌های قدیمی آب و هوایی به چه کار می‌آید؟

تمامی داده‌های آب و هوایی امروز از ابزارهای دیجیتالی بسیار دقیق از جمله ماهواره‌ها به دست می‌آید. اما با کاوش در اسناد قدیمی نیز می‌توان به درک بسیار جالبی از تغییرات اقلیمی دست یافت. در این رابطه سفری به اسپانیا داشتیم.

آزمایشگاه و رصد‌خانه لِبرِه در سال ۱۹۰۴ تأسیس شده و آرشیو بسیار ارزشمندی از داده‌های آب و هوایی دارد، اینجا حتی در زمان جنگ داخلی اسپانیا هم فعال بوده است.

ژرمن سُله، سرپرست این آرشیو می‌گوید: "هدف این مرکز جمع‌آوری داده‌هایی هرچه کاملتر بوده است. مثلا اینجا دمای ثبت شده در أواخر سال ۱۹۳۷ و ۱۹۳۸ را می‌بینید، یعنی زمانیکه در این منطقه جنگ داخلی در جریان بوده و همه‌جا از جمله پیرامون این رصدخانه بمباران ‌می‌شده است."

تحلیل پی‌یر کوئینتانا سگوئی، کارشناس هواشناسی از داده‌های ثبت شده نشان می‌دهد که میزان بارش در کل ثابت است ولی دوره‌های خشک‌سالی طولانی‌تر شده‌اند.

پی‌یر می‌گوید: "شاهد آن هستیم که روزهای پشت‌ سر همِ بی‌بارانی در فصل گرم طولانی‌تر و بنابراین بازه‌های خشکسالی هم بلندتر می‌شود. انگار تابستان دارد پاییز و بهار را از دو سو کنار می‌زند. در گذشته هم آب و هوا اوج‌ و فرود داشته، اما مثل امروز نبوده است. قبلا هر ۲۵ سال یکبار اینطور می‌شد و حالا هر ۵ سال یکبار."

مانولا برونت، استاد دانشگاه روویرا ویرجیلی، هواشناسی است که برای احیای داده‌های آب و هوایی قدیمی تلاش زیادی کرده، داده‌هایی که اغلب در اروپا موجود است و نه در دیگر کشورها.

مانولا می‌گوید: "در کشورهای آفریقایی، آمریکای جنوبی، آسیای جنوب شرقی یا پاسیفیک حتی اطلاعات آب و هوایی امروز هم به شکل لحظه ‌به ‌لحظه ثبت و مخابره نمی‌شود. بنابراین برای در پیش گرفتن یک استراتژیِ تطابق با شرایط آب و هوایی که در پیش است، هنوز اطلاعات بخش عمده‌ای از کره زمین را نداریم."

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین