حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تندباد فانفون دست‌کم ۱۷ فیلیپینی را کشت

51797616 401

اندازه فونت:

فیلیپین در ایام کریسمس دستخوش تندبادی مهیب شد. در جریان تندباد موسوم به "فانفون" دست‌کم ۱۷ نفر جان خود را از دست دادند. این طوفان بسیاری از مناطق فیلیپین را تخریب کرد و شمار زیادی از ارتباطات دریایی و هوایی متوقف شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، تندباد موسوم به "فانفون" که در مناطق مرکزی فیلیپین رخ داده، خسارت‌های بسیاری را هم در مکان‌های دورافتاده و هم در مناطق گردشگری به بار آورده است.

گزارش‌های خبرگزاری‌های مختلف حاکی از آن هستند که دست‌کم ۱۷ نفر بر اثر این طوفان جان خود را در استان‌های ایلوئیلو، لیته و کاپیز فیلیپین از دست داده‌اند.

تندباد مزبور با سرعتی تا ۱۹۵ کیلومتر در ساعت در شب عید کریسمس مناطق مرکزی فیلیپین را درنوردید، سقف خانه‌ها را از جا کند و دکل‌های برق را واژگون کرد و باعث جاری شدن سیل شد. همچنین یکی از پیامدهای "فانفون" متوقف شدن بسیاری از ارتباطات هوایی و دریایی بود.

کریسمس در اقامتگاه‌های اضطراری

ده‌ها هزار نفر در فیلیپین که اکثریت شهروندان‌اش کاتولیک هستند، مجبور به ترک منازل مسکونی خود در ایام کریسمس شدند. از میان این افراد نیز بسیاری روزهای جشن میلاد مسیح را در اقامتگاه‌های اضطراری سپری کردند.

بسیاری هم که برای برگزاری جشن کریسمس در کنار خانواده‌هایشان به شهرهای دیگر رفته بودند، به خاطر لغو برنامه‌های وسایل نقلیه نتوانستند به شهرهای خود بازگردند. به گفته مقام‌های فیلیپین، بیش از ۲۰ هزار مسافر در میانه سفر گرفتار شده‌اند، ۱۵۷ کشتی در سواحل پهلو گرفته‌اند و دست‌کم ۶۰ پرواز داخلی لغو شده است.

قطع خطوط تلفن همراه و شبکه اینترنت در برخی از مناطق طوفان‌زده نیز برآورد قطعی درباره میزان خسارت‌ها را ناممکن کرده است. افزایش شمار قربانیان نیز منتفی نیست.

لغو پروازها

برخی مناطق توریستی همچون جزایر بوراکای و کورون نیز که به خاطر سواحل شنی سفیدشان نزد بسیاری از گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردارند، دستخوش تندباد "فانفون" شدند.

برخی گزارش‌ها حاکی از وارد آمدن آسیب‌های شدیدی به فرودگاه شهر کالیبو است که با خطوط هوایی به جزیره بوراکای مرتبط می‌شود. بسیاری از گردشگران در حالی که پروازهایشان لغو شده، در این فرودگاه در انتظار به سر می‌برند. فیلیپین مدام با طوفان‌هایی که هر ساله صدها قربانی می‌گیرند دست به گریبان است. سهمگین‌ترین تندباد ثبت‌شده در تاریخ این کشور طوفان "هایان" در سال ۲۰۱۳ میلادی بود که در جریان آن حدود هفت هزار و ۴۰۰ کشته یا مفقودالاثر شدند.

تندباد "فانفون" به‌مراتب ضعیف‌تر از "هایان" بوده، اما مسیری مشابه را پیموده است. یکی از مقام‌های فیلیپین این تندباد را "برادر کوچک" طوفان "هایان" توصیف کرد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین