حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

یک میلیون پرنده در موج گرمای پنج سال پیش احتمالا تلف شدند

110538299 gettyimages 1189405976

اندازه فونت:

دانشمندان می‌گویند ده ها هزار پرنده دریایی که لاشه آنها در سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ در سواحل غربی آمریکا پیدا شد احتمالا در اثر موج بی سابقه گرما تلف شدند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، در آن دوره لاشه ۶۲ هزار "گیله‌مات نوک‌قلمی" به سواحل اقیانوس آرام افتاد اما تصور می‌شود در آن حادثه تا یک میلیون پرنده از بین رفته باشند.

دانشمندان گفتند که بالا رفتن دمای آب به کمبود ماهی‌هایی منجر شد که پرندگان از آنها تغذیه می کنند.

در همان دوره تلف شدن سایر ماهی‌ها، پرندگان و پستانداران گزارش شد.

این مطالعه که نتایج آن در نشریه علمی "پلاس وان" چاپ شده دریافت که این پرندگان دریایی احتمالا در اثر گرسنگی مردند که ناشی از گرمای بیش از حد آب در منطقه ای به طول ۱۶۰۰ کیلومتر در شمال شرقی اقیانوس آرام بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ بود.

افزایش دمای آب در این ناحیه بر منابع غذایی پرندگان تاثیر گذاشت، یعنی افت میزان پلانکتون به کاهش جمعیت ماهی‌های کوچکتر و افزایش رقابت از سوی سایر موجودات صیاد منجر شد.

بیش از سه چهارم گیله مات های تلف شده در خلیج آلاسکا کشف شدند اما شمار واقعی آنها احتمالا در حدود یک میلیون بوده چون معمولا فقط لاشه کسر کوچکی از پرندگان مرده در دریا به ساحل می‌رسد.

دانشمندان گفتند که مرگ انبوه گیله‌مات‌ها به طور پراکنده اتفاق می‌افتد، اما ابعاد حادثه ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را "بی‌سابقه و حیرت انگیز" توصیف می‌کنند.

هیات تغییرات اقلیمی سازمان ملل سال پیش دریافت که موج‌های گرما در دریاها احتمالا در آینده مکررتر خواهند بود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین